Jak vybrat ochranné oděvy na COVID

Mám si k respirátoru či polomasce koupit i ochranný oděv?

Pokud nejste pracovník ve zdravotnictví či v aktivním kontaktu s nakaženými, speciální ochranný oděv nepotřebujete. Ale pokud Vaše profese je riziková, jsou respirátor, rukavice, oděv a brýle základní sestava pro kvalitní ochranu.

Jsme riziková skupina. Potřebujeme funkční ochranný oděv proti infekci. Stačí nám oblek Typ 5,6?

Ne, ale je to složitější, pojďme si to podrobněji probrat níže.

Jak poznáme že nějaký ochranný oblek je funkční a kvalitní?

Snadné to není. Vybírejte primárně obleky od renomovaných výrobců nebo alespoň kvalitně certifikované v EU. Snažte se vyhnout neznámým výrobcům a typům certifikovaným ve zkušebně na druhé straně světa, kterou nelze ověřit. Nejen že není jasné, jak obleky testuje, ale ani jestli zkušebna vůbec existuje a zda certifikáty nejsou padělek. Pokud budete kupovat u nás, máte jistotu. Nic, co by nesplňovalo požadovaná kritéria neprodáváme. Buďte každopádně opatrní, současná situace nahrála tomu, že trh zaplavila spousta padělků a necertifikovaných zdraví ohrožujících výrobků, na kterých se snaží vydělat různí překupníci.

Jaké má oblek splňovat normy? Vidím jich u obleků nějak moc.

Ano, testů a norem jsou u obleků desítky. Zjednodušíme si to.

Obleky jsou vždy označeny očíslovanými Typy závislých na souboru testovaných vlastností. Čím nižší Typ, tím lepší vlastnosti oděvu.

Co se týče Covid, ideálním je Typ 4/5/6 (4B/5B/6B), ale nutně s certifikací dle EN 14126 - (Všeobecné požadavky a metody zkoušení ochranných oděvů proti infekčním agens). Tyto obleky jsou kompletně testované na průnik infekčních agens, a to jak ve formě částic, tak i tekutiny ve formě spreje nebo kondenzace. Mají přelepené švy. Testy průniku jsou provedené na kompletní oděv, včetně švů. V naší nabídce jsou to například obleky Lakeland Micromax TS.

Narazili jsme na obleky Typ 5/6 které také mají EN 14126?

Ano, je v tom však zcela zásadní háček. U obleků 5/6, (5B/6B) se test provádí jen na materiál, nikoliv na oděv jako celek. Obleky jsou šité jehlami a nití, jehly dělají do materiálu dírky a pokud švy nejsou přelepené, a to u obleků které nemají označení Typ 5/6 nejsou, tak zde jsou po jehlách dírky, kterými cokoliv projde.

Dají se tedy použít obleky 5/6 na ochranu před infekcemi a Covidem?

Odpověd zní: Ne. Ale lepší minimální ochrana než žádná... Z této kategorie pak doporujeme Lakeland Micromax NS

Vidím v nabídce obleky Typ 3/4/5/6? Ty jsou tedy ještě lepší?

Ano jsou. Čím nižší číslo Typu tím lepší třída obleku. Výhodou těchto obleků je, že odolávají chemickým látkám a umožnují dekontaminaci. Také materiál je podstatně silnější a pevnější, takže je možné je za určitých podmínek použít opakovaně. Zde se dá s opatrností říct, že v této kategorii čím dražší oděv, tím je vyšší jeho chemická i mechanická odolnost. Někdy je tedy v součtu provozních nákladů ten nejdražší oblek nakonec tím nejlevnějším řešením. Výrobci obvykle tyto oděvy odlišují číselnou nebo písmennou řadou, kde vyšší číslo/písmeno znamená vyšší odolnost. Lakeland Chemmax 1Chemmax 3Ansell Alphatec 3000 - Alphatec 4000Dupont Tychem CTychem F

Už se tedy v problematice obleků začínám orientovat?

Ne, zdaleka ne. Je to bohužel mnohem složitější. Ale jako základní orientace je výše popsané postačující. Pokud něco není jasné, tak se nás zeptejte.